Tradiční výlov Vyžlovského rybníka bude i letos zážitkem pro malé i velké

Lesy ČZU v sobotu 4. listopadu pořádají tradiční výlov Vyžlovského rybníka. Návštěvníky čeká nejen zajímavá podívaná a možnost nákupu čerstvých ryb, ale i zábava pro celou rodinu.

Program pro veřejnost a prodej ryb začínají v 9 hodin, samotný výlov už za rozednění. Takže těm, kteří si nechtějí nechat ujít zajímavou podívanou, se vyplatí si přivstat. Kromě pozorování zručných rybářů si návštěvníci mohou vychutnat pestrý program určený pro všechny věkové kategorie – lesní pedagogiku, dále ukázky vaření ze zvěřiny, kapelu, komentovaný výlov a tradiční pasování na rybáře. Na pláži rybníka bude celá řada prodejních stánků s rybami, univerzitní zvěřinou či univerzitním vínem i dobrým občerstvením ze zámecké kuchyně.

Přípravy výlovu rybníka, jako je ten Vyžlovský, probíhají s velkým předstihem, zejména z hlediska logistiky a programu pro veřejnost. Samotní rybáři musí zajistit dostatek lovců, funkčních pomůcek, nářadí a strojů, a proto se na výlovy připravují už v září. Personál kolem výlovu čítá přibližně 60 lidí, pomáhají i studenti z Fakulty lesnické a dřevařské naší univerzity a externí pomocníci. „Nastrojit rybník“, tedy připravit ho na samotný výlov a spustit vodu, trvá nejméně dva týdny.

Obsádka rybníka je pestrá – hlavní rybou je kapr (cca dvě třetiny obsádky), který je vyhlášen svojí kvalitou a vzhledem k písčitému dnu rybníka má velmi chutné a voňavé maso. Dále bude možné si ve stáncích v samotném rybníce koupit amura, tolstolobika, bílou rybu (cejny, plotice) či líny a v neposlední řadě dravou rybu, tj. štiku, candáta, okouna či sumce, v obsádce se může objevit i úhoř. Menší ryby zůstanou v lovišti, rybník se napustí a budou se lovit až v příštím roce.

Celkový výlovek z Vyžlovského rybníka očekáváme kolem 200 metráků ryb. Z tohoto množství se při výlovu prodá přibližně 80 metráků, zbylé ryby poputují do sádek a zákazníci si je budou moci koupit při vánočním prodeji ryb na Lesní správě Lesů ČZU v Jevanech. Od 4. 12. nabídneme vánoční stromky a od 19. 12. vánoční prodej ryb, který bude probíhat i na zámku v Kostelci nad Černými lesy a v kampusu ČZU v Praze. Podrobné informace najdete na https://lesy.czu.cz/cs a Facebooku Lesů ČZU.